Mide Botoksu Nedir?


İnsanların hareketsiz yaşaması, düzensiz beslenmesi, yeteri kadar egzersiz yapamaması, iş hayatlarındaki stresi bu duruma ön ayak olmuştur. Çünkü bunların hepsi vücuda olumsuz etkileri olan, sağlıklı bir insanın bile vücuduna zarar veren durumlardır. Genetik olarak da kimi bireylerde kilo problemi ortaya çıkabilir. Yine genetik olarak ortaya çıkan bazı hastalıkların sonucu olarak bazı insanlarda kilo sorunu baş gösterir. Bireylerin sağlıklı kalabilmeleri açısından son dönemde bazı estetik tedavi yöntemleri ile kilo verebilmenin önü açılmaya çalışılmaktadır. Bu estetik yöntemlerin başlıcalarından biri mide botoksudur. Mide botoksu nedir ve mide botoksu nasıl yapılır sorularına cevap vermeden önce botoksun ne olduğunun bilinmesi gerekir.

Botoks, “Clostridium Botulinum” olarak adlandırılan bakterinin laboratuvar koşullarında işlenmesiyle elde edilen, estetik alanında vücudun birçok bölgesinde kullanılan bir yöntemdir. Mide botoksu ise cerrahi yöntemler uygulanmadan insanların kilo verebilmesini amaçlayan, obeziteye karşı mücadelede uzmanlara ve bireylere yardımcı olan, kilo kaybında yeni bir dönemin başlamasını sağlar. yan yöntemlerin başında gelir. 2000’li yıllarda Norveçli bilim insanlarının uygulamaya başladığı bu yöntem, Amerika’da ve ülkemizde giderek yaygınlaşmıştır. Klasik yöntemde botoks ciltte oluşan yaşlanma belirtilerin ortadan kaldırılabilmesi için uygulanır. Bu yöntem revize edilerek midede uygulanmaya başlanmış ve insanların kilo vermesinde yardımcı bir estetik tedavi haline gelmiştir. Bu yöntemin amacı mide kaslarının kasılma katsayısının sınırlandırılarak midenin geç boşalmasını sağlamaktır.

Böylece midede öğünden sonra daha fazla doluluk hissi oluşacak ve bireyler daha geç acıkacaklardır. Yapay da olsa, iştah kaybı oluşan bireylerin zamanla kilo vermesi amaçlanır. Süreç devam ettikçe yöntemin uygulanmış olduğu bireylerde mide küçülür ve kilo kaybı yaşanır. Özellikle obeziteli bireyler üzerinde oldukça etkili bir yöntem olarak son zamanlarda göz önüne çıkar. Çünkü midede uygulanacak olan cerrahi yöntemler oldukça risklidir. Mide botoksu ile bireylerin sağlığını riske atmadan kilo verdirmek esas amaçtır.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksu, mide botoks enjeksiyonunun ağız yoluyla endoskop ile yapılan ağrısız bir işlemdir. İşlemin uygulanması sırasında genel anesteziye ihtiyaç duyulmaz ve bu işlem obezite tedavisi için uygulanan diğer işlemlerde olduğu gibi cerrahi müdahale olarak kabul edilmez. Bu da uygulanan yöntemi tamamen tehlikesiz ve güvenilir bir hale getirir. Bireylere uygulanan botoks miktarı bireylerin sağlık durumlarına göre değişiklik gösterir.

Yaklaşık olarak 15 dakika ila 30 dakika arasında süren mide botoksu işlemi, bireyde herhangi bir ağrıya sebebiyet vermez. Bu işlem cerrahi bir müdahale olmadığı için bireylerin vücutlarında herhangi bir kesi açılması söz konusu değildir. Ağız yoluyla uygulanan bir yöntem olduğu için işlemin bitmesinin ardından, hasta birkaç saat gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir. Her ne kadar birçok hastada anestezi uygulanması gerekmese de bazı bireylerde tercih edilebilir. Mide botoksu nasıl uygulanır sorusu korkulu bir şekilde merak edilse de uygulama yöntemi göz önüne alındığında oldukça güvenlidir.

Mide Botoksu Kimler İçin Uygulanabilir?

Mide botoksu, kilo verme zorluğu yaşayanlar veya genetik olarak veya diğer sağlık problemleri sebebiyle kilosunu kontrol altına alamayanlar için uygulanan bir yöntemdir. Fazla tercih edilmesinin sebebi hastaya cerrahi bir işlemin yapılmaması ve bireyin sağlığını tehlikeye atabilecek herhangi bir yönteme başvurulmamasıdır. Ancak mide botoksunun uygulanacağı kişilerin bazı kriterleri de sağlaması gerekir. Öncelikli olarak doğal ve sağlıklı yöntemler olan spor ve diyet ile kilo verme yöntemi denenmelidir. Çünkü bu şekilde kilo vermek diğer yöntemlere göre hem daha kalıcı hem de daha sağlıklıdır. İleri derecede obezite hastası olan bireyler için mide botoksu uygun olmayabilir. Başka bir deyişle vücut kitle endeksi 40 veya üzeri olan hastalarda bu yöntem yetersiz kalabilir. Ancak vücut kitle indeksi hesaplamalarına göre 10 veya 20 kilogram fazlası olan bireylerde mide botoksunun uygulanması güvenlidir. Hatta yapılan araştırmalar, vücut kitle indeksi 28 ila 40 arasında olan bireylerde yöntemin oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır.

Emziren annelerde veya gebelerde bu uygulamanın kullanılabilir olduğu ile ilgili yeterli çalışma yapılabilmiş değildir. Bu yüzden hamilelik şüphesi olan, emziren veya gebe olan bireylerin öncelikli olarak bir uzmana danışmaları gerekir. Ülser ve gastrit gibi mide hastalığı olan bireylerde yöntemin uygulanmasından önce bu hastalıkların tedavisinin yapılması gerekir. Tedavilerin başarılı olması sonucunda mide botoksu yöntemi bu bireylerde de güvenli uygulanabilir.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

Mide botoksu yaptıranlar bu yöntemin etkilerini uygulamadan 2 ila 3 gün sonrasında görmeye başlarlar. Yöntemin uygulandığı 2-3 günlük süre sonrasında bireyin acıkma hissinde bir azalma ve yavaşlama görülür. Yaklaşık 2 hafta sonra ise kilo kaybı oluşmaya başlar ve bu süreç yaklaşık olarak 4-6 ay kadar sürer. Çünkü mideye uygulanan botoksun etkisi 4-6 ay arasında biter. Bu nedenle yöntemin vücutta kalıcı bir hasar bırakması durumu söz konusu değildir. Ayrıca gerek mide botoksu gerekse vücudun diğer bölgelerinde kullanılan botoks uygulamalarının herhangi bir yan etkisi olmadığı bilinen bir gerçektir.

Mide botoksunun gerek uygulanması gerekse ilerleyen süreçte herhangi bir yan etki oluşturduğu günümüze kadar karşılaşılmış bir şey değildir. Bu işlem midede bulunan düz kasları etkileyecek şekilde uygulanır, böylece sinir sistemi veya sindirim sistemi olumsuz bir şekilde mide botoksundan etkilenmez. Ancak kas hastalığı olan ve botoks işlemine karşı alerjisi olan bireylerde bu yöntem olumsuz etkiler gösterebilir. Bu nedenle bu tarz sorunları olan bireylerde mide botoksu işlemi uygulanmaz. Böylece olası bir tehlikenin ve yan etkinin önüne geçilmiş olunur.

Mide Botoksu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Uygulama sonrasında bireyler günlük yaşamlarına herhangi bir zorluk yaşamaksızın dönebilirler. Ancak yöntemin etkili ve daha verimli olabilmesi için dikkat edilmesi gereken birkaç husus mevcuttur. Mide botoksu yönteminden beklenen, yöntemi uygulayan bireylerin toplam kilolarının %10 ila %15’lik kısmını 3-6 aylık süre zarfında kaybetmeleridir. Bu oran ve süre zarfı bireylerin metabolik yaşına, kilo durumuna, yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına göre değişkenlik gösterir. Her ne kadar etkili olursa olsun bu tarz estetik yöntemlerin bir mucize yaratabilmesi söz konusu değildir. Bu yöntemlerin ancak insanların gayreti ve disiplini ile daha etkili olabileceği bilinmelidir.

Botoks yönteminin uygulanmasının ardından hastaların beslenme alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekir. Mide botoksu uygulanan hastaların özellikle fast food denilen yemek türünden uzaklaşmaları, aşırı yağlı ve karbonhidratlı gıdaların tüketimini azaltmaları gerekir. Hastalar mümkün olduğu müddetçe sağlıklı beslenmeli ve öğünlerini aksatmamalıdırlar. Bunların yanında asitli içeceklerin tüketimi de mideye zarar verecektir. Uygulamadan önce bu gıdaların tüketilmesi nasıl kilo aldırıyorsa, uygulamadan sonra da kilo vermenin önüne geçecektir. Mide botoksu ile zayıflayanlar incelendiğinde, kilo verenlerin uygulama ardından mutlaka düzenli beslendiği ve hafif egzersizler yaptığı saptanmıştır. Böylece mide botoksunu takip eden 4-6 ay süresince istedikleri kiloları vermeleri mümkün olmuştur.

Not

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.