Duodenal Switch Nedir?


Duodenal Switch hem midede kısıtlayıcı hem de malabsorptif açıdan oluşan kilo aşımı sağlayan bir obezite ameliyatı yöntemidir. Ameliyatın kısıtlayıcı olan kısmı, midenin yaklaşık %70-75’inin ve duodenumun yani on iki parmak bağırsağının büyük bir kısmının alınmasını içermektedir. Bu kısıtlama için ilk olarak hastanın midesinin sol yan kısmı çıkartılmaktadır. Sonuç olarak mide ince ve uzun bir tüp haline gelir. Ameliyatta uygulanan bu kısım artık geri alınamayacak olan bir işlemdir. Ameliyatın en önemli kısmı ise ince bağırsağın uzun bir bölümünün yeniden yönlendirilerek iki ayrı yol ve ortak bir kanal oluşturulmasıdır. Oluşturulmuş olan bu iki yoldan kısa olanı mideden gelenleri kanala götürecek olan ince bağırsak kısmıdır. Daha uzun olan bağırsak kısmı ise safra ve diğer sindirim enzimlerinin gıdalarla karıştığı ve emilime yol açtığı kısımdır. Kısaca bu düzenlemelerin amacı vücudun ince bağırsaktaki yiyeceklerden kalori alma süresinin azaltılarak yağ emilimini seçici olarak sınırlandırmaktır. Duodenal Switch ameliyatından sonra hastalar 2 yıl içerisinde fazla kilolarının üçte ikisini kaybetmektedirler. Bu yöntem diğer ameliyatlardan daha ağır bir operasyondur fakat bu yöntem sayesinde daha etkili kilo kayıpları görülmektedir.

Duodenal Switch sonrasında neler yiyebilirim?

Duodanal Switch sonrasında küçük ve sık öğünlerle beslenebilirsiniz. Çünkü yeni ve küçük olan mideniz büyük öğünleri alamaz. Aynı şekilde mideniz çok miktarda yağ, alkol veya şekeri tolere edememektedir. Bu sebeple de minimum komplikasyonlarla bu ameliyatı atlatmak istiyorsanız yağ alımınızı, fast food gıdalarınızı, şeker içeren kekleri, dondurulmuş gıdaları, tatlıları, kurabiyeleri ve şekerlemeleri mutlaka azaltmanız gerekecektir.

Duodenal Switch sonrasında ne kadar kilo kaybedebilirim?

Duodenal Switch ameliyatından sonra ortalama olarak iki yıl içerisinde fazla kilonuzun üçte ikisini kaybedersiniz. Bu ameliyat diğer ameliyatlara göre daha ağır bir ameliyat olmakla beraber yine diğer ameliyatlara göre daha etkili bir kilo kaybı yaşanmaktadır.

Duodenal Switch ameliyatının avantajları nelerdir?

Ameliyat sonrasında mide tüpleştirilir ve bu sayede gıda alımı kısıtlanırken ince bağırsaklarında son 250 cm’lik kısmı gıda geçişinde kullanıldığı için emilim azalacaktır. Bu şekilde daha etkili bir kilo verme avantajınız olmaktadır. Mide çıkışındaki kapak bozulmayacağı için safra kaçışı ve buna bağlı olarak da mide ülseri yaşanmamaktadır. Bu kapak korunduğu için besinlerin ince bağırsağa geçişine bağlı olarak görülen tansiyon düşüklüğü, bayılma ve kusma gibi bulgular yani Dumping Sendromu görülmeyecektir. Bypass ameliyatlarında da olduğu gibi ulaşılması mümkün olmayan işlevsiz mide parçası vücutta bırakılmamaktadır. Duodenal Switch ameliyatları morbidobezite tedavisi ve şeker hastalıklarının kontrolünde sağlanan en etkili yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrasında uzun dönemde kilo alanlar için bu ameliyata geçiş çok basit olacaktır.

Duodenal Switch ameliyatının dezavantajı var mıdır? Varsa nelerdir?

Bütün emilim bozucu prosedürlerde görüleceği gibi elektrolit ve vitamin eksiklikleri bu ameliyatta da görülebilmektedir.

Not

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.