KATARAKT NEDİR ?


Katarakt gözümüzdeki saydam merceğin şeffaflığını yitirerek görmemizi bozmasıdır. Saydam merceğimiz normal cam gibi gösterirken katarakt gelişmiş mercek buzlu cam gibi gösterir.

Katarakt neden olur ?

Katarakt en sık sebebi yaşlanmadır. Yaşlılığa bağlı katarakt tüm kataraktların %90’ı dır.
Bazen genetik nedenlerle doğuştan katarakt olabilir.
Travma ,metabolik hastalıklar ve uzun süreli kortizonlu damla kullanımına bağlı olarak katarakt gelişebilir.

Kataraktın belirtileri nelerdir ?

Kataraktın başlangıç dönemlerinde hastanın herhangi bir şikayeti olmayabilir. Zamanla katarakt ilerledikçe görme oranı düşmeye başlar.
Çekirdek Kataraktında hastanın yakın görmesi düzelirken uzak görmesi bozulur. Hasta yakın gözlüksüz kitap okuyabilir. Uzak gözlük numarası da hızlı artar.
Kapsül altı kataraktında güneşe çıkınca daha bulanık görme olur.
Çok olgunlaşmış kataraktta hasta ancak ışığı hissedebilir.

Katarakttın tedavisi nasıldır ?

Katarakttın tek tedavi yöntemi ameliyattır. Katarakt oluşmaya başladıktan sonra onu önleyecek ya da ilerlemesini yavaşlatacak herhangi bir damla veya diyet yoktur.

Ne zaman ameliyat olmalıyım ?

Katarakt ameliyatı acil bir ameliyat türü değildir. Eğer görüşünüz gözlük takıldığı halde yeterli değilse ameliyat zamanı gelmiş demektir.
Kataraktın çok kalınlaşıp görmenizi tamamen kapatması beklenmemelidir. Çok olgunlaşmış katarakttın ameliyatı daha zor ve riskli olacaktır.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır ?

Katarakt ameliyatı mikroskop altında yapılan bir mikro cerrahi ameliyatıdır. Ameliyat narkoz verilmeden ,iğne yapılmadan göze damla ile uyuşturularak yapılır. Ameliyatta gözün şeffaflığını yitirmiş olan merceği Fakoemülsifikasyon (kısaca Fako ) yöntemi ile gözün içerisinde eritip dışarı alınır. Yerine yapay mercek (göz içi lens ) takılır.
Bu işlemler çok küçük (2.2 mm) bir açıklıktan yapıldığı için ameliyatın bitiminde dikiş atılmasına gerek yoktur. Ameliyat bitiminde hastanede yatmaya gerek yoktur.

Ameliyat sonrası ne yapmalıyım ?

Ameliyattan sonra normal günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.Verilen damlaları önerilen şekilde kullanmalıyız.İlk beş gün göze su kaçırılmamalı ve gözümüzü kollamalıyız .Tv seyretmek ,kitap okumak ,araç kullanmak serbesttir.

Not

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.