TÜP MİDE NEDİR?

Tüp mide ameliyatı bir diğer adıyla Sleeve Gastrektomi olarak da bilinmektedir. Ameliyatta midenin büyük bir kısmının yani yaklaşık olarak %80’lik bir kısmının kesilerek mide hacminin küçültülmesi sağlanmaktadır. Midenin küçültülmesi ile gıda alımı kısıtlanacağı için kişi zayıflayacaktır. Normalde kese şeklinde bir görünüme sahip olan mide bu ameliyatın ardından ince uzun bir tüp şeklini alacaktır. Kesilerek alınan mide geri dönüşü olmayacak şekilde vücuttan çıkartılmaktadır. Midenin bu kesilerek alınan kısmında beynin hipotalamus bölgesini uyaran açlık hormonu yani ghrelin hormonu üretilen bölüm bulunmaktadır. Bu sayede kişinin açlık hissinde herhangi bir düşüş yaşanmayacaktır. Tüp mide ameliyatlarında midenin boşalmasını düzenleyen pilor adı verilen mide kapakçıkları korunmaktadır. Bu kapakçıklar korunduğu içinde midenin sindirim sisteminde herhangi bir değişiklik yaşanmayacaktır. Yalnızca daha az yiyerek daha çabuk doyma hissi yaşanacaktır. Tüp mide ameliyatı olan kişiler küçülen mideleri sayesinde normalde daha az yemek yiyerek tam tokluk hissine ulaşabilmektedirler. Tüp mide ameliyatının amacı kişinin daha az yiyerek ve daha sağlıklı besinler tüketerek kilo vermesini sağlamaktır. Tüp mide ameliyatı açık ya da kapalı olarak yapılabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Etmem Gereklidir?

Genellikle obezite ameliyatı saatinizden 24 saat öncesinde hastaneye yatılması tavsiye edilmektedir. Yine bir gün öncesinde de sıvı diyetine girmeli ve katı yiyecek yememelisiniz. Gece 12’den itibaren yemek yemek tamamen bırakılmalıdır. Ameliyat saatinizden 8 saat öncesinde de ağızdan su alımı bırakılmalıdır.

Tüp mide ameliyatının avantajları nelerdir?

Tüp mide ameliyatının avantajları arasında mide geçiş yolunun daralması, az miktarda gıdayla doyma, iştah azalması ve dengeli beslenme bulunmaktadır. Tüp mide ameliyatı gastrik bypass ameliyatına oranla daha kolay, kısa bir ameliyattır ve hastanede kalış süresi de daha kısadır. Tüp mide ameliyatı gerektiğinde diğer bazı obezite ameliyatlarına da çevrilebilmektedir.

Tüp mide ameliyatı kimler için uygundur?

Fazla kilosundan şikâyet eden herkes tüp mide ameliyatına girememektedir. Bu ameliyata girebilmek için hastanın 18 ve 65 yaş aralığında olması ve beden kitle indeksinin 35-40 üzerinde olması gerekmektedir. Kişinin fazla kilolarından kaynaklanan kalp damar hastalıkları tip 2 diyabet ve ciddi sağlık problemleri varsa, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı yoksa psikolojik durumu hayat şeklinin değişmesine engel değilse ve ameliyat stresinin üzerinden gelebilecek seviyedeyse, sağlık durumu uygunsa, kişi kilo vermek için cerrahi yöntem dışında kilo veremiyorsa tüp mide ameliyatı için uygun demektir.

Tüp mide ameliyatından sonra ne kadar kilo verebilirim?

Tüp mide ameliyatından sonra sağlıklı beslenir ve düzenli egzersizlerinizi yaparsanız ameliyattan sonra 1 yıl içerisinde %65-80 oranında kilo kaybı sağlayabilirsiniz. Ancak beslenme alışkanlıklarınızı oturtamaz ve sağlıklı beslenemezseniz ilerleyen zamanlarda yaklaşık olarak %5 oranında tekrar kilo alımı yaşayabilirsiniz.

Tüp mide ameliyatından sonra neler yaşarım?

Ameliyathaneden yatağınıza geldikten 1-2 saat kadar sonrasında ayağa kalkabilirsiniz. Sonrasında birinci gününden itibaren koruyucu banyo örtüleriniz ile beraber pansumanlarınızı kapatarak duş alabilirsiniz. Ameliyatın ardından ortalama bir hafta kadar istirahat ettikten sonra işinize başlayabilirsiniz. Fiziksel aktivite gerektiren bir işiniz var ise 30 gün sonrasında başlamanız tavsiye edilmektedir.

Not

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.